Новата версия на WordPress 6.3 „Lionel“ е пусната официално. Но преди да обновим сайта до тази основна версия, имаме достатъчно време. Поне до пускането на минорната 6.3.1.
Затова нека разгледаме какви интересни новости и подобрения ни очакват. Само част от тях са:
- WordPress 6.3 се зарежда с около 20% по-бързо от 6.2;
- Имаме команден панел (Command Palette) за супер бърз достъп до опции, страници, функционалности;
- В блок-редактора имаме два нови блока – Details и Footnotes;
- А в сайт-редактора ще се ориентираме по-лесно с подобреното му меню;
- И още, ще преглеждаме сайта в различни блок-теми, все едно че са активирани.
Кое ни зарадва най-много в тази версия? Новият блок Details. Сега ще можем да премахнем един от плъгините (Accordions Combo), който използваме за същата тази цел (да скриваме определен текст, който се показва при кликване, например тук). Така ще олекотим малко работата на блога. Ще опростим и процеса ни на работа със съдържанието, защото плъгинът изисква допълнителни действия извън редактора.
Блок-редактор
Във версия 6.3 на WordPress са включени новостите и подобренията от 10 версии на Gutenberg (15.2-16.1).
Някои от подобренията в блок-редактора са:
- Към блока Изображение (Image) е добавен дизайн инструментът Aspect ratio (съотношение). Много удобна опция за един вид „заключване“ на пропорциите, така че те се запазват дори при смяна на изображението. Наличен е и за Featured image блока;
- Добавена е настройка за контрол на дължината на Откъса (Excerp);
- Два нови блока: Детайли (Details) и Бележки под линия (Footnotes).
Нов блок Details
По-често сме виждали функционалността на Details блока да се използва за въпроси и отговори (Q&A). При което се вижда само въпросът, а отговорът се крие под него, и с кликване се показва.
Но реално може да се използва и за скриване на текст, който навлиза в дълбочина и не е на 100% нужен за разбирането на основния текст в статията/страницата, и може да се „прескочи“ от читателя.
В Details блока може да се добавят различни други типове блокове – параграфи, изображения и др.
Нов блок Footnotes
За да добавите Бележка под линия (блок Footnotes) не е нужно да маркирате дума/думи, може да поставите препратката след определена дума, като позиционирате курсора на мишката там.
Блокът, в който се съдържат бележките, се позиционира в края на съдържанието, но може да бъде разместван.
(Това може би ще е изключително удобно, ако смятате да си пишете курсовата в WordPress 🙂 )
Сайт-редактор
Доста подобрения има и в сайт-редактора.
Eто някои от новостите.
Подобрена навигация в самия сайт-редактор
В лявата странична лента, където се намира основното меню, са извадени някои важни компоненти. Така могат да се достъпят и редактират директно, вместо да се влиза в различни темплейти и да се търси къде го има дадения компонент, за да може да се редактира.
Например в предишните версии, за да редактираме навигацията в сайта, трябваше да намерим темплейта, в който я има, да влезем в него и от там да я редактираме. В 6.3 този компонент е изваден в менюто с бутон Navigation. Други бутони са Styles и Pages.
Преглед на сайта и съдържанието му с друга блок-тема
(Appearance » Themes – бутон Live Preview)
Прегледът се извършва в сайт-редактора, в който можем да изследваме визията в целия сайт и дори да редактираме стиловете и оформлението, все едно темата е активирана.
Всичко можете да правите в превю режима, все едно темата е активирана, но всъщност не е. Да разгледате и промените темплейтите, шаблоните, настройките им и др. След това с един клик можете да активирате новата тема.
Command Palette
Командният панел е нова функционалност за бързо навигиране и управление на WordPress. Наличен е при редактиране на съдържание (темплейт, страница) и в двата редактора (БР и СР).
Отваря се с CTRL+K (Command+K).
Съдържанието на панела е контекстуално и в различните редактори и страници ще показва подходящите команди.
Разработчиците на плъгини могат да добавят специфични команди в панела.
Ревизии на промените по стиловете
При редактиране на дизайна и стиловете на темата е налична опцията за преглед и възстановяване на ревизия.
Предишните версии на дизайна са подредени във времева линия и има опция за преглед.
И още
- WordPress 6.3 се зарежда 24% по-бързо с блок-тема и 18% по-бързо с класическа тема, сравнено с WordPress 6.2. (измерването е направено за показателя LCP);
- Вече е възможно директно през сайт-редактора да се редактира и съдържанието в страниците;
- Top toolbar. При редактиране на темплейт/страница в сайт-редактора, менюто с опции за блока/документа може да се закачи в топ лентата (както в блок-редактора);
- PHP версия 5 вече не се поддържа официално от WordPress. Минималната версия е PHP 7, а препоръчителната е 7.4 или по-нова. Активирането на по-нова версия на PHP за сайта ще подобри сигурността и бързодействието му, вижте повече: Защо и как да активираме нова версия на PHP за WordPress?;
- При ръчно обновяване на плъгин, в случай че процесът не премине успешно, системата ще възстанови автоматично предишното му състояние;
- Еволюция на преизползваемите блокове – те стават вече синхронизирани шаблони;
- Ето и видео преглед на новостите: WordPress 6.3 Live Product Demo – Highlights & Recording.
Бележка: Новите основни версии на WordPress (x.y) не ги тестваме в блога, но на негово тестово копие. Така си гарантираме, че при цялостното обновяване няма да „счупим“ сайта и да Ви отнемем възможността да четете полезното ни съдържание 🙂
Интересните новости в други версии на WordPress: 6.5, 6.4, 6.3, 6.2, 6.1.
Абонирайте се за СуперБлога, за да научавате първи за най-интересните новости в новите версии на WordPress.