Ако все още Вашият ресторант или заведение си няма сайт, може би трябва да погледнете конкуренцията? Някои от ползите на сайта, които Вашият бизнес пропуска, като разширяване на клиентската база и увеличаване на поръчките, могат да бъдат ключови за Вашето развитие.
Докато проучвате възможните начини за създаване на сайт за ресторанта, ще попаднете и на WordPress платформата. Това е най-известното уеб приложение, работещо на сървър, с което са създадени над 40% от всички активни сайтове в интернет. В тази статия ще Ви покажем как да направите сайта на Вашия ресторант с няколко лесни стъпки.
За да може WordPress сайтът да съществува в интернет, първо ще е нужно да регистрирате домейн и хостинг услуга. Това е съвсем първата стъпка от създаването на сайта, вижте още: Започнете от тук – Първи стъпки с WordPress.
Има три начина, по които можете да си направите сайт за Вашия ресторант с WordPress:
А) С WordPress тема за ресторант
Дизайнът на WordPess сайта се определя от темата. Има много голям избор от платени и безплатни теми.
Платените теми за ресторант/заведение имат своите плюсове пред безплатните:
- Към тях се предлага техническа поддръжка;
- Имат редовни обновления и подобрения;
- Може да включват полезни функционалности като меню, форма за резервация, интеграция със система за онлайн поръчки (WooCommerce) и други;
- Дизайнът на страниците е съобразен спрямо спецификите на сайта за ресторант – меню със снимки, цени и описание и други;
- Може да включват и WordPress билдър – визуален редактор, с който лесно се променя дизайнът на страниците.
Към безплатните WordPress теми няма професионална поддръжка и се предлагат ограничени функционалности и възможности.
Темите задават дизайна на сайта – неговото оформление и стилове. Ако след инсталацията на темата в сайта, не промените нищо по дизайна ѝ, то сайтът Ви ще прилича на други сайтове (които използват същата тема). За да направите изцяло уникална визия на сайта, ще трябва да промените нещо по оформлението и стиловете на темата. Тази персонализация може да се окаже трудна за напълно начинаещи WordPress потребители.
Ако нямате технически познания и сте начинаещи с WordPress, създаването на уникална визия за сайта на ресторанта ще е много по-лесно с WordPress билдър, който се инсталира допълнително (WordPress плъгин). Някои от най-известните билдъри са: Elementor, Divi, Brizy, WPBakery и други.
Някои WordPress теми идват с включен билдър към тях. Други пък имат пълна съвместимост с най-известните билдъри. Когато избирате тема и искате да можете лесно да я персонализирате, може да изберете такава с билдър.
Ето само две примерни платени теми (от themeforest.net), специално за ресторант, които имат поддръжка на WordPress билдъра Elementor:
Pizzaro (Elementor)

- Поддържа Elementor – с който лесно се изгражда специфичен дизайн за страниците;
- Различни дизайни за менюто;
- Интеграция с WooCommerce (плъгинът за създаване на онлайн магазин, който в случая се използва за поръчки от менюто на ресторанта).
Grand Restaurant (Elementor)

- Съвместимост с Elementor билдър;
- Модерен, респонсив и мобилно оптимизиран дизайн;
- Над 60 темплейта за страници на заведение;
- 6 демо сайта, с които можете да започнете веднага;
- 3 дизайна за менютата;
- Съвместимост с плъгини за превод на сайта (WPML, Polylang);
- Функционалност за резервации;
- Интеграция с WooCommerce.
При избора на платена тема проверете дали предлага функционалности за меню, резервация, онлайн поръчки.
Б) Със стандартна тема + плъгини за ресторант
Друг начин да създадете сайт на ресторанта е с тема, която е стандартна (или многофункционална). Има много стандартни теми, които може да се използват. За да се добавят функционалностите като резервации, поръчка и други, се инсталират допълнителни плъгини.
И при тези теми се поддържат WordPress билдъри, с които ще можете лесно да направите промените по дизайна на сайта.
Ето една примерна безплатна стандартна тема, която може да се използва за всякакъв тип сайтове – включително сайт на ресторант:
WordPress тема Astra
Темата Astra поддържа най-използваните билдъри (Elementor, Beaver Builder, Visual Composer, SiteOrigin, Divi, блок-редактора на WordPress и други). Освен безплатна версия, има и платени планове с много допълнителни екстри като техническа поддръжка и разширени опции за дизайна.
След като инсталирате темата в WordPress сайта, инсталирайте плъгина Starter Templates.

Изберете Get Started, за да инсталирате плъгина Starter Templates.
Тези стартови темплейти представляват готови шаблони с елементи и съдържание за различни типове сайтове.
За да инсталирате темплейт за ресторант, отворете Изглед » Starter Templates.
Изберете някой от билдърите например Elementor и потърсете „food“ в полето.
Харесайте някой от темплейтите и го инсталирайте.

При инсталирането на темплейта в сайта се добавят и няколко плъгина като WPForms Lite, Elementor или други, в зависимост кой билдър и кой темплейт сте избрали.
След инсталацията на темплейта ще имате готов базисен сайт на ресторант. Ще е нужно да направите някои довършителни корекции – да редактирате примерните текстове, да смените примерните изображения, да направите превод на системните текстове, да инсталирате форма за резервации и някои други настройки.
Въпреки че тези довършителни действия изглеждат много, използването на темплейт ускорява неимоверно създаването на сайта. Темплейтът задава елементите, дизайна с оформлението и стиловете, но съдържанието ще трябва да се редактира.
Създаване на онлайн меню
Онлайн менюто на ресторанта може да се направи по различни начини с WordPress.
Най-лесно би могло да стане, ако се използва някой от WordPress билдърите като Elementor. Създаденото с него меню е статично и представлява обикновен списък с текст и изображения.

Ако няма да приемате поръчки през сайта, менюто Ви има малко ястия или не се налага често да променяте асортимента и цените, тогава това меню ще Ви свърши добра работа, и не изисква сложна поддръжка. В този случай няма да е нужно да инсталирате допълнителни плъгини, специално за създаване на меню.
Ако обаче имате няколко менюта, с няколко различни секции и допълнително искате да предлагате поръчки през сайта, това ще е възможно само с допълнителни плъгини.
Един примерен плъгин за менюта е Five Star Restaurant Menu.
В платената версия на плъгина има повече възможности: промяна на оформлението и стила на менютата, функционалност за онлайн поръчки и заплащане през PayPal и Stripe, сортиране и филтриране на ястията в менюто и други. Можете да тествате плъгина за 7 дни безплатно, само трябва да активирате тестовия период.
Можете да създавате неограничен брой менюта, секции и продукти.

Добавете в избрана страница менюто, секция от него или единично ястие, като използвате блок или кратък код.

Този плъгин предствалява цяла система за менюта с множество настройки. Поради това първоначалната настройка и попълването на менютата ще отнеме време.
Добавяне на онлайн резервации
Функционалността за резервация в сайта се реализира чрез специална за тази цел форма (формуляр за попълване).
Има различни плъгини, с които може да се добавят форми в сайта. Например в платената версия на плъгина WPForms се предлага Dinner Reservation Form (форма за запазване на маса).
Един примерен безплатен плъгин, специално за резервации, е Five Star Restaurant Reservations. В платената версия на плъгина може да се променя стилът на формата за резервация и да се прави превод на текстовете в нея.
Управлението на резервациите се случва през таблото в администрацията на сайта. Можете да потвърждавате и отказвате резервации или да изпращате имейл към потребителя.
Нотификациите за нова резервация се изпращат по имейл. Можете да зададете определен имейл адрес.
В платената версия е възможно да се зададат заглавията на полетата на български език, както и да се премахват/добавят нови полета за формата.
Формата за резервации се добавя автоматично в избрана от Вас страница или чрез блока Booking Form.
В) С помощ от професионалистите в уеб разработката
Създаването на добър, оптимизиран сайт за ресторант, настройването и поддръжката на системите за резервация и поръчки може да се окаже доста времеемко и трудно за напълно начинаещи с WordPress потребители.
Възможността за онлайн поръчки през менюто на сайта по принцип може да се добави чрез плъгина – WooCommerce. Този плъгин превръща сайта в онлайн магазин. А за сайта на ресторанта с него и няколко допълнителни други плъгини например Food Online for WooCommerce, е възможно създаването на онлайн менюто за поръчки.
Тъй като настройката на WooCommerce и плъгините е по-сложна, този вариант за създаване на онлайн меню е по-труден и ако сте начинаещи потребители, ще имате нужда от помощ. В такъв случай е препоръчително да се обърнете към специалистите в създаването на сайтове и онлайн магазини с WordPress, защото те ще могат да извършат всичко необходимо – от инсталациите, настройките и дори до поддържката на системите.
Няма друг по-лесен начин да разберете дали можете да създадете сайта на ресторанта си сами, освен да опитате. С промоцията, която имаме сега за 100% онлайн присъствие с инсталиран WordPress, .com домейн и готов SSL сертификат, само за 12 лв./мес., ще имате една година време да тествате.
Започнете с обикновен темплейт на сайт за ресторант, както от примерите в статията. Създайте нещо, дори да е напълно базово – списък на ястията в менюто, добавете данните за контакт и локация на ресторанта, след това вижте още идеи за оформлението: Как да оформя сайта на моето заведение? | Блог
Абонирайте се за СуперБлога, за да научавате първи най-важното и полезното от света на уеб, касаещо Вашия сайт и дигитално развитие.