Вече сте на финалната права и нямате търпение да покажете сайта си на всички.
Преди това обаче е препоръчително да проверите дали всичко по него е изрядно. Не бихте искали първото впечатление на посетителите ви да бъде опорочено заради дребни (и не само) пропуски, нали?
Затова подготвихме списък от 13 стъпки, които да извървите до финалното публикуване на вашия проект онлайн.
#1 Прегледайте отново всички текстове по сайта си
Копирайтингът е процес, който подлага всеки завършен текст на множество редакции. Понякога се оказва, че не сме изразили достатъчно ясно посланието си или сме използвали неподходящи думи, които пречат на четимостта.
Пример: Отворете страницата „За нас“. Изчетете я и след това се запитайте дали сте останали с чувството, че сте по-добре запознати с компанията/личността зад сайта. Ако не – имате поле за промени!
#2 Проверете визуалното оформление на страниците
Факт е, че понякога изображенията и видеата се чупят. Особено когато са качени в неподходящ формат или размер. Ако не знаете кой формат да използвате за своя сайт, прочетете нашата блог статия: Най-използваните формати изображения в уеб.
Съвет: Винаги компресирайте изображенията, преди да ги качите на сайта си.
Бонус съвет: Съобразявайте размера на изображенията с размерите на вашия сайт.
#3 Тествайте през различни браузъри
Преди да качите сайта си онлайн, е важно да проверите дали той се визуализира коректно през всички браузъри – дори и най-старите им версии. Не се заблуждавайте, че всички потребители ще виждат това, което и вие – на вашия монитор, през браузъра, който използвате по подразбиране.
#4 Тествайте през различни мобилни устройства
С риск да се повторим: Посетителите на сайта ви ще използват не само различни браузъри, но и различни мобилни устройства (лаптопи, смартфони, таблети). Тези мобилни устройства имат различни модели, съответно – различни резолюции.
Независимо дали имате мобилна версия, или сайтът ви е responsive, тази проверка ви дава насоки какво можете да подобрите, за да бъдат посетителите ви максимално удовлетворени.
#5 Проверете сайта си за липсващи заглавия и мета описания
Заглавията и мета описанията дават информация на потребителите и обхождащите ботове какво е съдържанието на различните страници. Затова не подценявайте важността им!
#6 Тествайте дали всички препратки работят коректно
Изключения: Грешка 404 дават и препратки, които изобщо не съществуват на вашия сайт или са изписани грешно поради невнимание. Тези сценарии не са повод за притеснение.
Прочетете повече: Грешка (404, 500, 301) или пък не?
#7 Тествайте дали всички форми на сайта ви работят коректно
Поставете се на мястото на своите посетители. Изпратете допитване или се абонирайте за собствения си блог. Тествайте формите през различни браузъри и мобилни устройства. Запомнете: Проверката е висша форма на доверие!
#8 Проверете дали имате фавикон
Фавикон е тази малка икона в табчето на браузъра. Можете да го генерирате лесно и бързо, като процесът е различен при различните системи за управление на съдържанието.
#9 Научете откъде да достъпите резервните копия на сайта си
За ваше улеснение разработихме лесен за използване и много удобен инструмент, който ви помага да управлявате архивите на своя сайт. В зависимост от хостинг плана, имате между едно и пет гарантирани резервни копия на седмица.
Прочетете още: Backup Manager by SuperHosting (SuperHosting Tools)
#10 Подсигурете защитата на сайта си
Разберете как пазим вашите сайтове безкомпромисно:
Сигурността и защитата в интернет? Предизвикателството е прието!
DDoS атаките – една година по-късно
А ако вашият сайт е на WordPress, посетете секцията WordPress Manager в контролния панел на вашия хостинг акаунт. Там ще намерите меню Проверки за сигурност, където можете да активирате най-важните защити за вашия сайт.
Прочетете как да защитите сайта си максимално: Седмица на сигурността в СуперБлога
#11 Оптимизирайте скоростта на сайта си
Разберете как да активирате специалните ни кеширащи модули:
Активиране на Memcached за различните уебсайт платформи
Активиране на Redis за различните уебсайт платформи
Активиране на SuperCache Manager
Скоростта е ключова метрика за успешното представяне на вашия сайт. Тя зависи от множество процеси и фактори. Един от тях е качествената инфраструктура на хостинг услугата. Благодарение на технологията All SSD, вашият сайт зарежда 10 пъти по-бързо от сайтове, разположени на обикновени HDD дискове.
#12 Свържете сайта си с Google Analytics
За да подобрявате и развивате сайта си, е необходимо да разполагате със статистически данни за това какво се случва на него. Не бихте искали да стреляте на посоки, нали? Google Analytics ви дава тази ценна информация.
#13 Индексирайте сайта си с Google Search Console
Сега е време да индексирате своя сайт, за да присъства в Google. Това става посредством Google Search Console, където ще качите robots.txt и sitemap.xml. Тази информация ще помогне на Google ботовете да обходят по-бързо сайта ви и да го индексират.
Оттук нататък ще можете да следите:
- Как се позиционира сайтът ви в търсачката.
- По какви ключови думи е търсен.
- Как се представя мобилната ви версия.
- Кои сайтове се линкват към вашия.
- Кои страници се класират най-добре.
- Как се представя защитата на вашия сайт.
- Дали имате счупени препратки и кои са те.
Воала! Отметнахте най-важните точки на този задължителен списък (checklist) за успешно стартиране на вашия онлайн проект. Вече е време да го наблюдавате и подобрявате постоянно.
Пожелаваме ви много успехи и още по-голямо удовлетворение от всичко, което правите!