В две статии, част 1 и част 2, ще предоставим малко по-подробна информация за настройките на плъгина W3 Total Cache. Чрез този плъгин можете да активирате и използвате във Вашия WordPress сайт една от технологиите за кеширане – Memcached или Redis.
Описаните настройки са тествани и подходящи при ползване на услугите Хостинг и WordPress хостинг.
Плъгинът W3 Total Cache има подробни опции и настройки за кеширането на информацията. Освен това този плъгин е и своеобразна система за ускоряване на зареждането на уеб сайта.
Бележка: Можете да активирате автоматично ускоряването на Вашия WordPress сайт през cPanel » WordPress Manager » Ускоряване. Плъгинът W3 Total Cache ще бъде инсталиран автоматично в сайта, а технологията за кеширане ще бъде избрана според версията на PHP, която използвате в момента за Вашия сайт. След като активирате ускоряването, ще можете да извършите допълнителни настройки на кеширането в W3 Total Cache.
Инсталацията на плъгина може да се извърши и през административната част на сайта – Разширения » Добавяне на още.
В полето за търсене изпишете W3 Total Cache и натиснете Enter. След като инсталирате и активирате плъгина, в основното меню в администрацията ще се появи бутон Performance.
Ще обърнем внимание на това какво точно се кешира от този плъгин, за да имате представа кои настройки да активирате и използвате. След промяна на настройките е препоръчително да се изчиства кешираната информация и да се презареждат страниците, за да можете да видите резултатите от промяната.
Какво е „кеширане“ на информация
Кеширането на информация се състои в това, че резултатът от динамично генерираната информация на сайта се запазва/записва. Така при следващо зареждане на сайта, потребителят ще получи тази записана информация, вместо да изчаква генерирането ѝ. С кешираната информация се спестяват време и ресурси, необходими за непрекъснатото извличане и генериране на информация в сайта.
Каква информация се кешира
Плъгинът W3 Total Cache може да кешира информацията на няколко нива. На най-високото ниво е Page Cache. Там се записва готовият, окончателният код (HTML). В създаването му са използвани резултатите от SQL заявките и изпълнението на скриптовете на сайта. Следващото ниво е Object Cache, където се кешират обекти, представляващи временни данни, които са необходими по време на зареждането на дадена страница. И на най-ниското ниво е Database Cache, където се кешират данни от най-често изпълнявани SQL заявки към базата данни.
В секция Performance » General Settings първо трябва да се активират модулите, които ще кешират информация – Page Cache, Minify, Database Cache, Object Cache и Browser Cache.
Важно: След като активирате Database Cache и Object Cache, проверете зареждането на сайта и ако забелязвате проблеми или забавяне, ги деактивирайте.
Поставете отметка на Enable за Page, Minify и Browser Cache. За всички модули можете да изберете за Cache Method: Redis или Memcached, запишете промените. За всеки модул си има отделна страница с настройки, която е достъпна от менюто Performance.
В тази първа част на статията ще опишем Page Cache, а в следваща статия ще предоставим повече информация за останалите видове кеширане.
Page Cache
При достъпване на страница от сайта, WordPress ще стартира и изпълни няколко действия, за да може да предостави информация в тази страница. Този процес представлява динамично генериране на съдържание. Скриптовете на страницата ще се стартират и ще се изпълнят няколко SQL заявки към базата данни. След това резултатите от базата данни ще се обработят и PHP ще генерира финалния код на страницата – HTML кодът, който се изпраща от уеб сървъра към уеб браузъра. Този процес на генериране на съдържанието, освен че отнема време, заема и определени ресурси от хостинг акаунта.
Когато Page Cache е активиран, генерираният финален HTML код на страницата ще бъде записан за следваща употреба. При следващо достъпване на тази страница системата директно ще подаде запазения HTML код към уеб сървъра, а той ще го изпрати на уеб браузъра. По този начин се спестява голяма част от динамичното генериране на информация, което се отразява в ускорено зареждане на страницата и по-добро потребителско изживяване.
Препоръчителна технология за кеширане: Redis или Memcached
Вижте упътване за активиране на Redis или Memcached в W3 Total Cache:
🔗 Активиране на Redis в WordPress (с W3 Total Cache) | Help
🔗 Активиране на Memcached в WordPress (с W3 Total Cache) | Help
Освен Redis и Memcached, като технология за кеширане може да се избере Page Cache Disk:enhanced. В определени случаи е възможно този метод за кеширане да има по-добри резултати за скоростта на зареждане. Можете да изберете тази технология и да тествате работата на сайта. Ако забележите, че страниците се зареждат по-бързо, отколкото с Redis/Memcached, оставете Page Cache Disk:enhanced.
Важно: Когато за Page Cache се използва технология за кеширане Disk, кешираната информация се записва като отделни файлове, които се натрупват директорията wp-content/cache
. В зависимост от сайта и специфичните му настройки, броят на кеш файловете може да се увеличи много и да запълни параметъра за айнодове на хостинг плана. Поради това е добре да следите броя на файловете за хостинг акаунта.
Настройки в Page Cache
Настройките в Page Cache, на които може да обърнете внимание, се намират в Performance » Page Cache.
Cache SSL (HTTPS) requests
Ако за сайта се използва сигурна връзка (HTTPS), тази опция е нужно да е активирана. В противен случай кеширането в сайта няма да е ефективно.
Don’t cache pages for logged in users
Тази опция е силно препоръчително да е активирана. Когато е активирана, потребителите, които са логнати в сайта, няма да получават кеширана информация. Също така предпазва от показване на кеширани страници, които са били посетени от логнат потребител.
Purge Policy: Page Cache
След като в сайта се публикува ново съдържание, кешираната вече информация ще се обнови автоматично за определени страници в сайта. За да се презареди кешираната информация на главната страница, статиите и новинарската емисия (feed), маркирайте Front page, Post page и Blog feed.
В поле Additional pages може да поставите страници, които изрично да се обновяват при публикуване на съдържание. Може да изредите например категориите в сайта, в случай че забелязвате, че не се обновяват след нова публикация.
Съвет от support-а: Не се препоръчва използването на този плъгин заедно с инсталирани и активирани други кеширащи плъгини. Ползването едновременно на няколко такива плъгина може да доведе до некоректно зареждане на сайта или най-малко – до голямо забавяне в зареждането му.
Вижте още: 🔗 Основни настройки в W3 Total Cache (Част 2) | Blog
Абонирайте се за СуперБлога, за да научавате първи най-важното и полезното от света на уеб, касаещо Вашия сайт и дигитално развитие.